Stabil magyar termelői bázisunk támogatásával cégünk nagykereskedői kínálatában folyamatosan, kiváló minőségben elérhető ez a zöldségféle – kérjen tőlünk ajánlatot!

A karfiol (Brassica oleracea var. botrytis) az egyik legismertebb káposztaféle, mely Európa és Ázsia területén már évszázadok óta közkedvelt. Valószínűsíthetően a Közel-Keletről származik, majd innen terjedt el Európa-szerte. Magyarországon a 16. század óta ismerjük, ekkor kezdték el termesztését főúri kertekben. Gazdaságilag jelentős zöldségféle, Európában legnagyobb mennyiségben Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban termesztik.

A karfiol nem csupán ízletes, hanem rendkívül egészséges is: magas C-vitamin tartalma miatt kiváló antioxidáns, támogatja az immunrendszert, emellett rostokban gazdag, ami elősegíti az emésztőrendszer egészséges működését. Kalóriaszegény, így remek választás diétázók számára.

A karfiol termelésének sajátosságai

A karfiol termesztése jellemzően tavasztól késő őszig tart, fő szezonja azonban nyár végére és ősz elejére esik. Magyarországon is jelentős mennyiségben termesztik, főként szabadföldi termesztés jellemzi, de kisebb mennyiségben üvegházi termesztés is előfordulhat. Európában a legnagyobb termelő ország Spanyolország, de Olaszország és Franciaország is jelentős mennyiséget termel belőle.

Magyar karfiollal főként június és november között találkozhatunk az üzletekben. A téli hónapokban a boltok polcain jellemzően import, legtöbbször olasz vagy spanyol karfiolokat találunk.

Hogyan válasszunk jó minőségű karfiolt?

  • A karfiol rózsája legyen tömör, hibátlan, fehér vagy krémszínű, foltmentes.
  • Kerüljük azokat a példányokat, amelyek felülete sárguló vagy barnás, mert ez az állag romlására utal.
  • A levelek élénkzöldek és frissek legyenek, fonnyadt levelek a régebbi termést jelzik.
  • Tapintásra legyen kemény, ne legyen puhának érezhető vagy gumiszerű.

Hogyan használjuk a karfiolt a konyhában?

A karfiol rendkívül sokoldalúan felhasználható zöldség. Elkészíthető párolva, főzve, sütve, grillezve, sőt nyersen is fogyasztható salátákban vagy mártogatósok mellé. Kiváló alapanyag levesekhez, főzelékekhez, rakott ételekhez, továbbá jól illik húsok és halak mellé is. Az utóbbi években népszerűvé vált a karfiolrizs vagy pizzalapként való felhasználása is, különösen diétás vagy gluténmentes étrendekben.

Hogyan tároljuk a karfiolt megvásárlás után?

  • A karfiolt érdemes hűtőben tárolni, lehetőleg egy lazán záródó nejlonzacskóban vagy frissentartó dobozban.
  • Frissességét így 4-7 napig megőrizhetjük.
  • Amennyiben hosszabb ideig szeretnénk tárolni, a rózsákra szedett, blansírozott karfiol fagyasztva akár hónapokig eltartható.

Érdekességek a karfiolról

  • A karfiol rózsája tulajdonképpen virágbimbó, amely, ha nem takarítjuk be időben, apró sárga virágokat hoz.
  • Bár a legismertebb változat fehér színű, létezik lila, narancssárga és zöld karfiol is. Ezek nemcsak látványosabbak, hanem antioxidánsokban és vitaminokban is gazdagabbak.
  • A világ egyik legkülönlegesebb kinézetű karfiolja a Romanesco, amely különleges spirális mintázata miatt egyedi látványt nyújt.

Tippek a karfiol konyhai felhasználásához

  • Karfiolpüré: könnyed és krémes köret burgonyapüré helyett, kalóriaszegény és finom alternatíva.
  • Sült karfiol: sütőben, fokhagymával és fűszerekkel sült karfiol egészséges snack vagy köret.
  • Rakott karfiol: klasszikus magyar étel, tejföllel, sajttal és darált hússal.
  • Karfiolleves: krémesen, szerecsendióval és friss petrezselyemmel ízesítve ideális előétel.
Cikkeink a karfiolról