Stabil magyar termelői bázisunk támogatásával cégünk nagykereskedői kínálatában folyamatosan, kiváló minőségben elérhető ez a zöldségféle – kérjen tőlünk ajánlatot!

A brokkoli (Brassica oleracea var. italica) a káposztafélék családjába tartozó, rendkívül tápláló és sokoldalúan felhasználható zöldség, amely az utóbbi évtizedekben igazi szupersztárrá vált az egészségtudatos vásárlók körében. A brokkolit már az ókori rómaiak is ismerték és termesztették, ám mai formájában leginkább Olaszországból terjedt el, innen ered a neve is. A 20. század második felében vált igazán népszerűvé az Egyesült Államokban és Európa-szerte is.

Egészségügyi előnyei kiemelkedőek: kiváló C- és K-vitamin forrás, magas rosttartalmának köszönhetően támogatja az emésztést, és jelentős mennyiségű antioxidánst tartalmaz, amelyek hozzájárulnak az immunrendszer erősítéséhez. Rendszeres fogyasztása segíthet a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében, valamint a daganatos megbetegedések kockázatának csökkentésében is.

Gazdasági szempontból a brokkoli ma már a világ egyik legnagyobb volumenben termesztett zöldsége, Európában főként Spanyolország, Olaszország és Franciaország játszik vezető szerepet az exportban. A magyar vásárlók körében is egyre népszerűbb, részben annak köszönhetően, hogy hazánkban is egyre több termelő foglalkozik brokkolival, főként a Dunántúlon és az Alföld egyes részein.

A brokkoli termelésének sajátosságai

A brokkoli hűvösebb éghajlatot kedvel, így tavasszal és ősszel is sikeresen termeszthető. Magyarországon főként szabadföldön termesztik, de bizonyos esetekben fóliasátorban vagy üvegházban is előfordul a nevelése, különösen a korai tavaszi vagy késő őszi időszakban.

Európában Spanyolország a legnagyobb brokkoli-termelő ország, főként Murcia és Andalúzia régióiban zajlik a termesztés. Ezekből a területekből látják el a kontinens jelentős részét, különösen a téli hónapokban.

Magyarországon a szezonja általában júniustól október végéig tart, ebben az időszakban hazai, friss brokkolira is számíthatunk a boltokban. A téli hónapokban – nagyjából novembertől márciusig – szinte kizárólag import brokkolival találkozhatunk, leggyakrabban spanyol, olasz vagy francia származással.

Hogyan válasszunk jó minőségű brokkolit?

  • A jó brokkoli élénk, mélyzöld színű, enyhén kékes árnyalattal. A virágzat legyen tömör, egyenletesen zárt, színében egységes.
  • Kerüljük a sárgás vagy barnuló színű darabokat, mert ezek már öregedő vagy túlérett példányok, amelyeknek íze kesernyéssé válhat.
  • A szár legyen kemény, de nem fás vagy szálkás, és ne mutasson puhaságot vagy rothadásra utaló jeleket.
  • Frissességét gyakran illatáról is felismerhetjük: enyhén zöld, friss, „káposztás” illatot áraszt – az erősebb, kellemetlen szag már a romlás jele lehet.

Hogyan használjuk a brokkolit a konyhában?

A brokkoli sokoldalú zöldség, melyet főzve, párolva, sütve vagy akár nyersen is fogyaszthatunk. Kiváló köret húsételek mellé, de remekül illik tésztákhoz, rizses ételekhez, krémlevesekhez vagy salátákhoz is.

  • Párolva megőrzi a legtöbb tápanyagát, és egy csipet sóval, olívaolajjal meglocsolva egyszerű, de ízletes fogás válhat belőle.
  • Sütőben, olívaolajjal és fűszerekkel megsütve ízletes és ropogós zöldségalapot kínálhatunk hozzá például joghurtos öntetet.
  • Levesként tejszínnel, krumplival és fokhagymával összefőzve tartalmas, krémes brokkolikrémleves készíthető belőle.
  • Nyersen is fogyasztható, például mártogatósok mellé zöldségtál részeként, különösen fiatal, zsenge példányok esetében.

Hogyan tároljuk a brokkolit?

  • A brokkoli gyorsan romló zöldség, ezért a vásárlás után érdemes minél hamarabb felhasználni.
  • Hűtőszekrényben, perforált zacskóban tárolva 3–5 napig őrzi meg leginkább frissességét.
  • Ha nem használjuk fel rögtön, blansírozva lefagyasztható – így hónapokig eltartható, anélkül hogy jelentős tápanyag-veszteséget szenvedne.

Érdekességek a brokkoliról

  • A brokkoli ugyanazon növényfaj egyik változata, mint a karfiol, kelbimbó vagy fejes káposzta – mind a Brassica oleracea faj részei.
  • Az USA-ban a brokkoli népszerűségét részben annak köszönheti, hogy George H. W. Bush elnök híresen kijelentette, hogy nem szereti – ezután kampányok indultak a zöldség népszerűsítésére.
  • A brokkolit gyakran nevezik „zöld aranynak” is, köszönhetően gazdag tápanyagtartalmának és egészségügyi előnyeinek.

Tippek a brokkoli konyhai felhasználásához

  • Ne csak a virágzatot használjuk fel – a szár is ehető, különösen ha meghámozzuk a külső rostos réteget. Édeskés, ropogós íze van.
  • Pároláskor adjunk a vízhez egy csipet szódabikarbónát – így élénkzöld színe megmarad a főzés után is.
  • Ha gyerekekkel szeretnénk megszerettetni a brokkolit, próbáljuk sajttal megsütni vagy tésztaszószba keverni – ezek az ízek segítenek áthidalni a kezdeti idegenkedést.
  • Smoothie alapanyagként is használható – egy kevés brokkolit alma, uborka és citrom mellé keverve frissítő, tápanyagban gazdag italt készíthetünk belőle.