Stabil magyar termelői bázisunk támogatásával cégünk nagykereskedői kínálatában folyamatosan, kiváló minőségben elérhető ez a zöldségféle – kérjen tőlünk ajánlatot!
A padlizsán, más néven tojásgyümölcs (Solanum melongena), az egyik legkülönlegesebb megjelenésű és legsokoldalúbban felhasználható zöldség a konyhák világában. Bár botanikailag gyümölcsnek számít, a gasztronómiában zöldségként használjuk. Eredetileg Indiából származik, ahol több ezer éve termesztik, majd az arab kereskedők révén terjedt el Európában. Magyarországon a padlizsán leginkább a balkáni és a mediterrán konyhák elterjedésével vált népszerűvé.
A padlizsán nemcsak finom, hanem egészséges is. Kalóriatartalma alacsony, viszont rostban gazdag, valamint jelentős mennyiségű antioxidánst – különösen nasunin nevű vegyületet – tartalmaz, amely a sejtek védelmében segíthet. A benne található kálium, B-vitaminok és mangán szintén hozzájárulhatnak a kiegyensúlyozott táplálkozáshoz.
Gazdasági szempontból a padlizsán fontos része a mediterrán országok zöldségtermelésének. Európában különösen Olaszország és Spanyolország számít meghatározó termelőnek. Magyarországon is termesztik, főként fóliasátrakban, mivel a melegkedvelő növény nem bírja a hideget.
A padlizsán termelésének sajátosságai
A padlizsán melegkedvelő növény, ezért Európában a leginkább mediterrán és dél-európai országokban termesztik nagyüzemi mennyiségben. Olaszország vezeti az európai termelési rangsort, őt követi Spanyolország és Görögország. Magyarországon kisebb volumenben, főként fóliasátorban termesztik, mivel a hazai klíma nem biztosít számára ideális feltételeket szabadföldön.
A padlizsán szezonja hazánkban nagyjából júniustól szeptember végéig tart. Ebben az időszakban találhatunk magyar termesztésű padlizsánt a boltok polcain. Az év többi részében – különösen télen és kora tavasszal – a padlizsán döntően importforrásból származik, elsősorban Spanyolországból és Olaszországból.
Hogyan válasszunk jó minőségű padlizsánt?
A jó minőségű padlizsán kiválasztásához az alábbi szempontokat érdemes figyelembe venni:
- A héja legyen fényes, sima, feszes és sötétlila színű. A fakó, ráncos vagy sérült héj öregedésre, túlérésre utal.
- Az egész zöldség legyen kemény tapintású, de enyhén rugalmas. A túl puha példány már fonnyadt lehet, a túlérett példányok pedig keserű ízűek lehetnek.
- A kocsánya friss, zöld színű legyen, ne száraz vagy barnás elszíneződésű.
- Kerüljük azokat a darabokat, amelyek túl nagyok, mert ezek gyakran már szivacsos állagúak és sok magot tartalmaznak.
Hogyan használjuk a padlizsánt a konyhában?
A padlizsán igazi konyhai kaméleon, mivel számtalan formában elkészíthető:
- Süthetjük egészben vagy szeletekben – a grillezett padlizsánszeletek remek köretet vagy salátaalapot adnak.
- Kiváló töltött ételként: a félbevágott és kivájt padlizsánokat hússal, rizzsel vagy zöldségekkel megtöltve megsüthetjük.
- Elkészíthetjük padlizsánkrémként (pl. erdélyi vagy közel-keleti stílusban), amely pirítósra kenve vagy mártogatósként is kitűnő.
- Fontos mediterrán ételek alapanyaga, például a görög muszaka, a francia ratatouille vagy az olasz parmigiana di melanzane fő összetevője.
- Remekül illik paradicsomhoz, fokhagymához, olívaolajhoz és bazsalikomhoz, így vegetáriánus fogásokban is jól érvényesül.
Fontos megjegyezni, hogy a padlizsán nyersen nem fogyasztható, mert keserű lehet és a benne található szolanin enyhén mérgező is lehet nagyobb mennyiségben. Mindig hőkezeljük!
Hogyan tároljuk a padlizsánt?
A padlizsánt nem célszerű hosszú ideig tárolni, mert gyorsan elveszíti frissességét. A megfelelő tároláshoz az alábbiakat érdemes betartani:
- Szobahőmérsékleten 1-2 napig is eltartható, ha nem túl meleg a helyiség.
- Hűtőszekrényben maximum 4-5 napig tárolható, de lehetőleg a zöldségtároló rekeszben, lazán becsomagolva.
- Kerüljük a nedves vagy műanyag zacskóban való tárolást, mert ezek felgyorsíthatják a romlást.
- A padlizsánt ne fagyasszuk le nyersen, de előfőzve vagy grillezve már alkalmas fagyasztásra is.
Érdekességek a padlizsánról
- Neve a perzsa „bâdenjân” szóból ered, innen került át az arabba, majd a latinba és a magyarba.
- A középkorban sokáig gyanakvással kezelték Európában, és úgy tartották, hogy őrületet okozhat – innen származik egyik korabeli neve: „őrültek almája”.
- Az angol „eggplant” elnevezés arra utal, hogy egyes korai fajták kis fehér, tojás formájú gyümölcsöket hoztak.
- Kínában és Indiában több ezer éves termesztési múltja van, sőt, az ősi kínai orvoslásban gyógyító hatást is tulajdonítottak neki.
Tippek a padlizsán konyhai felhasználásához
- Ha a padlizsánt sós vízbe áztatjuk vagy lesózzuk szeletelés után, akkor csökkenthetjük a keserűségét és a víztartalmát, így kevésbé szívja magába az olajat sütés közben.
- Grillezéshez vagy sütéshez érdemes vastagabb szeletekre vágni, hogy ne száradjon ki túl gyorsan.
- Padlizsánkrém készítésekor a héját érdemes eltávolítani, mert keserű lehet – ezt legegyszerűbben sütés után lehet megtenni.
- Ha töltött ételt készítünk belőle, a kivájt belsőt se dobjuk ki: kiváló alap lehet más ételekhez vagy például lecsóhoz.
- Vegetáriánus ételekben húspótlóként is bevethető: karakteres állaga és íze miatt jól illik főfogásokba.